اسکرام

نقش ها در اسکرام

نوشته شده توسط امین سجودی

نقش ها در اسکرام

در این آموزش قراره که نقش ها در اسکرام رو توضیح بدم، اینکه هر کسی که در اسکرام وجود داره چه وظایفی داره و کلا چه کار هایی باید انجام بده. شما برای انجام و مدیریت پروژه به روش اسکرام باید این نقش ها رو در تیمتون داشته باشید.

صاحب محصول (Product Owner)

این شخص کسی است که لزوما اطلاعی در مورد کار فنی پروژه نمی داند، این فرد می داند که چه محصولی را می خواهد و با توجه به نیاز بازار چه محصولی با چه ویژگی هایی می تواند به سود بیشتری بیانجامد. این فرد مسئولیت بررسی وضعیت تجاری پروژه را بر عهده دارد یعنی موفقیت یا شکست پروژه از نظر تجاری بر عهده این فرد می باشد. این نقش لزوما برای یک فرد نیست، در پروژه های بزرگ می توان از یک تیم برای این کار استفاده کرد اما نکته مهم این است که در نهایت یک نفر باید مسئولیت تصمیمات را بر عهده بگیرد. مهمترین تصمیمی که صاحب محصول می گیرد سورت کردن ویژگی های نرم افزار بر اساس اولویت نیاز تحاری است. به این لیست ویژگی های نرم افزار Product Backlog می گویند که در آموزش های بعدی بیشتر در مورد آن توضیح خواهم داد.

تیم توسعه (Development Team)

تمام کسانی که در توسعه نرم افزار فعالیت می کنند در این قسمت قرار می گیرند. حتی افرادی که کار هنری یا طراحی انجام می دهند نیز در این قسمت قرار می گیرند. کار این دسته انجام ویژگی های نرم افزار و توسعه محصول است. نحوه عملکرد و توسعه محصول به خود این افراد مربوط است و نقش های دیگر حق دخالت در کار ان ها را ندارند.

استاد اسکرام (Scrum Master)

مهمترین کار استاد اسکرام هموار ساختن کار برای تیم توسعه است. استاد اسکرام به کمک ابزار هایی که اسکرام در اختیار او قرار می دهد کار تیم توسعه و صاحب محصول را راحت تر می کند. او مشکلات پیش آمده در دوره های زمانی تولید نرم افزار را به کمک نقش های دیگر شناسایی می کند و تمام تلاش خود را می کند تا پروسه تولید محصول به بهترین نحو ممکن پیش برود. همچنین مدیریت جلسات اسکرام بر عهده اسکرام مستر است. جلساتی که در بازه های زمانی منظم برای بررسی روند تولید محصول برگزار می شود. جلسه برنامه ریزی اسپرینت، جلسات روزانه اسکرام، جلسه بازبینی اسپرینت و جلسه گذشته نگری اسپرینت برای اعضای تیم توسعه. توضیح این جلسات در آموزش های بعدی خواهد بود.

درباره نویسنده

امین سجودی

امین یک توسعه دهنده نرم افزار و علاقه مند به بازی می باشد که بیشتر وقت خود را صرف برنامه نویسی و یادگیری تکنولوژی های جدید می کند .

اضافه کردن دیدگاه

20 − 4 =