اسکرام

اسکرام چیست و چگونه کار می کند

نوشته شده توسط امین سجودی

اسکرام

اسکرام یک فریم ورک برای مدیریت و توسعه نرم افزار های کامپیوتری است. هدف اسکرام اینه که بتونه سختی های تولید و توسعه نرم افزار ها رو از جلوی پای شما برداره و توجه شما رو به سمت نیاز های تجاری جلب کنه. در واقع خیلی وقت ها توسعه نرم افزار ها اینقدر مشکل میشن که تیم توسعه نرم افزار نیاز های تجاری و اهداف اصلی نرم افزار رو فراموش می کنه یا نمی تونه بهشون برسه که اسکرام با توصیه ها و دستورالعمل هایی که داره باعث میشه که توسعه نرم افزار شیرین، با دقت و مهم تر از همه با فاکتور هایی که بازار و صنعت می پسنده تولید بشن.

نحوه عملکرد

ایده اصلی اسکرام بسیار ساده است، در واقع همه ما در زندگی به همین شکل عمل می کنیم. برای مثال وقتی می خواهیم کاری را انجام دهیم یک بار تلاش می کنیم، کمی فکر می کنیم مشکلات راه حل قبلی رو بررسی می کنیم دوباره امتحان می کنیم، باز کمی فکر و بررسی می کنیم تا مشکلات روش جدید را پیدا کنیم و به همین روش ادامه می دهیم تا بر کار مسلط شویم و با کمترین اشتباه و خطا و هدر رفت منابع مساله را به خوبی حل کنیم. در حقیقت اسکرام نیز توصیه ها و دستورالعمل هایی برای توسعه نرم افزار به همین شکل است.

اسکرام  توسعه نرم افزار رو به بازه های کوچک تقسیم می کنه، به این روش در مهدسی نرم افزار Time Boxing گفته میشه. یعنی اسکرام به شما توصیه می کنه که برای تولید نرم افزار اون رو به تیکه های کوچک تر تقسیم کنید و در هر بازه زمانی قسمتی از کار رو انجام بدید و سپس در انتهای بازه زمانی به بررسی مشکلاتی که با اون ها دست و پنجه نرم کردید بپردازید، تا در بازه زمانی بعدی دیگه با همچین مشکلاتی رو به رو نشید.

به نظر خیلی واضح می رسه نه؟ اما حقیقت اینه که اسکرام در نگاه اول بسیار ساده خواهد بود اما برای اینکه به اسکرام مسلط بشید باید واقعا تلاش کنید و از همه مهمتر باید خیلی تجربه کنید.

در پست های بعدی بیشتر در مورد اسکرام توضیح خواهم داد.

درباره نویسنده

امین سجودی

امین یک توسعه دهنده نرم افزار و علاقه مند به بازی می باشد که بیشتر وقت خود را صرف برنامه نویسی و یادگیری تکنولوژی های جدید می کند .

اضافه کردن دیدگاه

15 + 18 =