برنامه نویسی

دسترسی ها در برنامه نویسی شی گرا (Encapsulation)

نوشته شده توسط امین سجودی
کلیدواژه سی شارپ سی پلاس پلاس جاوا
private class class class
protected internal same assembly and
derived classes
protected derived classes derived classes derived classes
and/or
within same package
package within its package
public internal same assembly
public everybody everybody everybody

جدولی که در بالا می بینید شامل یکسری کلید واژه است که هر کدام را به ترتیب توضیح خواهیم داد .

Private :

این کلید واژه در ابتدای تعریف هر متغیر یا تابعی بیاید به این معنی است که این متغیر یا تابع فقط در درون همان کلاس قابل استفاده است و از کلاس های دیگر امکان دسترسی به این متغیر یا تابع وجود ندارد .

private int number;

 

Protected :

این کلید واژه در ابتدای هر تابع یا متغیری بیاید این معنی را می دهد که این متغیر یا تابع فقط در درون همین کلاس و کلاس هایی که از این کلاس اصلی برگرفته می شوند (یعنی به اصطلاح بچه های این کلاس) قابل استفاده می باشد .

protected int number;

 

Public :

این کلید واژه در ابتدای هر تابع یا متغیر به این معنی است که این تابع یا متغیر در همه جا قابل استفاده می باشد و همه به این تابع یا متغیر دسترسی دارند .

public int number;

 

حالتی وجود دارد که شما هیچ کلید واژه ای را در ابتدای تعریف متعیر یا تابع ننویسید ، در این صورت این تابع یا متغیر در داخل همان Package (در جاوا) و همان NameSpace (در سی شارپ) قابل استفاده است .

 int number;

به این مفهوم در برنامه نویسی شی گرا encapsulation می گویند به این ترتیب که شما می توانید کامپوننت هایی بنویسید که دیگران به راحتی از آن استفاده کنند و فقط به توابع و متغیر هایی که برای استفاده از آن کامپوننت نیاز دارند دسترسی داشته باشند .

درباره نویسنده

امین سجودی

امین یک توسعه دهنده نرم افزار و علاقه مند به بازی می باشد که بیشتر وقت خود را صرف برنامه نویسی و یادگیری تکنولوژی های جدید می کند .

اضافه کردن دیدگاه

چهار × یک =